Za nami niezwykle udana premiera spektaklu tanecznego „Świtezianka” przygotowanego w ramach projektu „Świtezianka Tańcem Malowana” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

To było wyjątkowe widowisko; pełne magii, wspaniałej muzyki, tańca i efektów scenicznych. Tancerki zabrały publiczność w podróż do serca puszczy litewskiej, nad brzeg sinej Świtezi zamieszkałej przez piękne, ale niebezpieczne rusałki – Świtezianki. Taneczne ujęcie mickiewiczowskiej ballady; połączone z oryginalną muzyką i słowem mówionym odkryło przed oglądającymi swe nowe oblicze. Każda z 17 tancerek włożyła w spektakl mnóstwo serca, emocji, wrażeń. W efekcie historia nieszczęśliwej miłości silnie oddziałała na widzów, pozostając na zawsze w ich pamięci…

Czekając z niecierpliwością na kolejny, równie profesjonalnie przygotowany i zatańczony spektakl dziękujemy tancerkom formacji Digress za ogrom pracy, serca i piękna, którego można było doświadczyć podczas premiery Świtezianki.

Ogromne podziękowania dla reżysera spektaklu i choreografa w jednym Weronika Koziarz-Dygulska za cudowną, taneczną ucztę, w której mieliśmy przyjemność uczestniczyć. Dla choreografa Kamila Gradkowska za przygotowanie wspaniałych, pełnych emocji układów tanecznych. Podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie spektaklu i obsługę techniczną.  

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ ...https://www.centrum.polaniec.pl/galeria/category/640-switezianka-tancem-malowana


Zaczynamy tanecznie realizację projektu ŚWITEZIANKA TAŃCEM MALOWANA. Już dziś zapraszamy wszystkich młodych tancerzy w dniach: 6-9 września do udziału w spotkaniach warsztatowych, podczas których zostanie wyłoniona grupa, która pod okiem instruktora i choreografa stworzy niezwykły spektakl taneczny „ŚWITEZIANKA”. Zaczynamy o godz. 16.00. Spotkania poprowadzą instruktorzy tańca: Weronika Koziarz - Dygulska i Kamila Gradkowska. Zabierzcie ze sobą dużo energii i tanecznego flow.
Projekt realizowany jest w ramach programu "Ballady i romanse", a dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
*Uczestnictwo w spotkaniach jest równoznaczne z udzieleniem zgody na nieodpłatne fotografowanie, filmowanie lub dokonywanie innego rodzaju zapisu wizerunku uczestników.

Plakat projektu Świtezianka
Pożegnanie z truskawką  W sobotę w Ruszczy odbył się festyn kończący sezon truskawkowy w gminie Połaniec.
Urocza sceneria ruszczańskiego parku i żywiołowa muzyka zachęcała do wyjścia z domu. Najmłodszych przyciągnęły dmuchańce i strefa zabaw z animatorami z CKiSz. Gry i konkurencje sprawnościowe na wesoło oraz kącik malowania twarzy, włosów i robienia tatuaży okazały się strzałem w 10. Baseniki z rybkami również miały swoich, małych zwolenników. Smakowicie prezentowały się stoiska: KGW ”Z Naturą w Tle” ze Zrębina, KGW „Nadwiślanki” z Maśnika, KGW „Zdziecianeczki” ze Zdzieci Starych oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Połanieckiej „Z tradycją w nowoczesność” z Maśnika. Różnorodne ciasta, parowańce, knedle, pierogi, nalewki, orzeźwiające soki i lemoniady, pajdy chleba ze smalcem, leczo i inne pyszności skusiły niejednego uczestnika imprezy. Na placu znalazło się również miejsce dla namiotu profilaktycznego ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz przedstawicieli Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Rzędowie -RCEE w Rzędowie, którzy zachęcali dorosłych i dzieci do segregacji śmieci. Truskawkowy festyn odwiedzili również motocykliści z Klubu Rain Riders z Połańca.
Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Jacek Nowak burmistrz Miasta i Gminy Połaniec, Jarosław Kądziela Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy, Jarosław Kobryń p. o. Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu oraz prowadząca festyn Grażyna Szlęzak-Wójcik. Nie zabrakło również wielu znamienitych gości. Ze sceny popłynęły serdeczne podziękowania dla plantatorów oraz życzenia udanej zabawy i wypoczynku.
Punktem kulminacyjnym truskawkowego festynu był pierwszy Turniej Sołtysów o Złotą Truskawkę Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec. W szranki stanęło 11 przedstawicieli sołectw z gminy Połaniec. Każdy z zawodników musiał przebić balony batem, policzyć pieniądze, złowić plastikowe rybki, zamieść miotłą jak najwięcej różowych piłeczek i ułożyć zdjęcie sołectwa z puzzli. Konkurencje tylko z pozoru wydawały się proste, a rywalizujący sołtysi musieli wykazać się nie lada pomysłowością i sprytem. Było przy tym dużo śmiechu, znakomitej zabawy i oczywiście dopingu publiczności. Nad prawidłowością przebiegu poszczególnych konkurencji czuwał Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Jacek Nowak, który uhonorował zwycięzców pięknymi, złotymi truskawkami. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Tego dnia nagrody powędrowały również do wszystkich KGW i stowarzyszenia za znakomite „Połanieckie specjały”.
Festyn obfitował w artystyczne doznania. Na ludowo i z przytupem zagrała Kapela „Niecka Połaniecka”. Znane i lubiane piosenki zaśpiewali uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Ruszczy i Studia Piosenki z CKiSz. Wisienką na artystycznym torcie była energetyczna prezentacja zespołu Połaniecka Nuta, który przyciągnął na parkiet pierwsze, tańczące pary. W powietrzu czuć było folkową, pozytywną energię, co zaostrzyło apetyt na długo wyczekiwaną „Potańcówkę z TAKTEM”. Muzyczno – taneczny wieczór zakończył się późno w nocy. To było udane zakończenie sezonu truskawkowego
Serdeczne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w realizację tego wydarzenia!!! 

Zdjęcia w fotogalerii  ...https://centrum.polaniec.pl/galeria/category/630-pozegnanie-z-truskawka-2022

Michał Wiśniewski Akustycznie cz. I - A NIECH GADAJĄ… 17 października  o godz. 18:00

Pierwsza odsłona akustycznych koncertów Michała Wiśniewskiego. Usłyszymy na nich największe przeboje Michała i zespołu Ich Troje, w wersjach akustycznych, na żywo! Zaczarują nas dźwięki płynące z pianina, basu, gitary oraz instrumentów perkusyjnych... Te koncerty z pewnością pozostaną na długo w pamięci każdemu, kto postanowi udać się na to muzyczne wydarzenie!

Podczas koncertów usłyszymy jednak nie tylko samego Michała, ale również Anię Świątczak - wokalistkę zespołu Ich Troje, której wspaniały głos w przepięknych balladach przyprawia widza o wzruszenie. Oprócz największych hitów Michała, takich jak "A wszystko to…" , "Powiedz", "Zawsze z Tobą chciałbym być", "Kochaj mnie Kochaj" czy "Wypijmy za to!", usłyszymy również utwory takie jak "A niech gadają", "Mandy", "Nienawiść" , "Czekanie", "Papierosy, wóda, sex", czy "Zawsze naprzód nigdy wstecz". Zapraszamy serdecznie na 120 minut muzycznej uczty! Artysta przygotował na ten koncert trzy różne rodzaje biletów, a dwa z nich dają Państwu możliwość spotkania z Michałem twarzą w twarz po koncercie!

Bilety do zakupu na stronie;

 https://www.kupbilecik.pl/imprezy/53840/Po%C5%82aniec/Micha%C5%82+Wi%C5%9Bniewski+Akustycznie+I/

..........już w najbliższą niedzielę 11 lipca o godz. 18.00. 😊😊
Spotkanie z góralską energią umili zespół Sprytni. W programie stoiska wystawiennicze i animacje dla dzieci.
Zapraszamy.

Jarmark Kultury i Tradycji Ludowej
Zapraszamy zespoły i grupy muzyczne do współpracy ➡️Szczegóły na plakacie. 😊🎸🎻🎷🎺🥁🎤
Serdecznie zapraszamy dzieci do udziału w naszej Literackiej Zabawie !!!!
konkursRegulamin konkursu

Dziś mija 226. rocznica ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego. To historyczne wydarzenie w tym roku przybrało nieco inną, mniej uroczystą formę.

Pamięć o tym ważnym dla miasta wydarzeniu pozostaje nadal żywa w pamięci jego mieszańców.
Zapraszamy na spacer po miejscach pamięci .... (zdjęcia: Towarzystwo Kościuszkowskie)




5 maja przypadają 201. urodziny Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga.
Zapraszamy do świętowania urodzin twórcy polskiej opery narodowej w wirtualnej przestrzeni, dzięki bogatej ofercie online przygotowanej na tę specjalną okazję przez opery, filharmonie, orkiestry i teatry.
Poniżej wybrane wydarzenia:
Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu spektakle online https://link.do/vzQSq
Teatr Wielki - Opera Narodowa https://link.do/cgfI1
Filharmonia Narodowa w Warszawie – film z cyklu Filharmonia domowa https://link.do/9pLk9
Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku – koncert pieśni Moniuszki https://link.do/5Hh4J
Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie –koncert Moniuszko 201! https://link.do/xDazZ
Instytut Muzyki i Tańca – Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie https://www.youtube.com/watch?v=lr0EnTVVj2c
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny – premierowa emisja IV Litanii Ostrobramskiej https://link.do/qwHxH

         Tegoroczna majówka będzie wyjątkowa i warto podczas niej pozostać w domach
nie tylko przez obowiązujące zalecenia, ale także przez kulturalne wydarzenia online, które będą miały miejsce w tym czasie w internecie. Przygotowujemy dla Was garść linków do nich. Na pierwszy ogień przedstawiamy atrakcje przygotowane przez polskie teatry. Zaznaczamy, iż niektóre z nich będą dostępne tylko o określonej godzinie i konkretnego dnia, jak w prawdziwym teatrze :)

- spektakl "Broniewski" Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego, będzie dostępny na kanale  YouTube Teatru Wybrzeże (Gdańsk) 30 kwietnia od godziny 17.00 do 30 maja do godziny 24.00. LINK: https://youtu.be/vOhpOBFzduI

- "Wściekły człowiek. Wariacje w obronie gniewu" to spektakl, którego rejestrację udostępni Studio Matejka od 30 kwietnia (godz. 19.00) do 3 maja na YouTube. Link: https://www.youtube.com/watch?v=5A4-ZOUbXkY

 majówka z NCKTo będzie zupełnie inna majówka... Narodowe Centrum Kultury zadbało o to, by była niezapomniana! 

W najbliższy weekend – od 1 do 3 maja – obchodzimy w Polsce ważne święta:

🔴 1 maja – Święto Pracy
🔴 2 maja – Dzień Flagi RP
🔴 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja

W tym roku, ze względów bezpieczeństwa, będziemy je celebrować w domach. Specjalnie dla Was NCK  przygotowało cztery propozycje spędzania tego świątecznego czasu wraz z domownikami.

Już dzisiaj rozpoczęta się #AkcjaKokarda, zachęcająca do tworzenia kokard narodowych i chwalenia się nimi w mediach społecznościowych

https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/barwy-wspolne/aktualnosci/majowka-2020
https://www.facebook.com/events/233475794599523/

    Mija dokładnie 7 tygodni odkąd ograniczyliśmy działalność, ale czy zwolniliśmy?    Wręcz przeciwnie.
Wrzuciliśmy tylko inny bieg.

Pomimo trudnej sytuacji Wasze Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu aktywnie działa  w cyberprzestrzeni kultury. Każdego dnia staramy się, by użytkownicy portali społecznościowych mieli dostęp do najciekawszych wydarzeń kulturalnych, recenzji filmowych, interesujących działań i aplikacji czy wirtualnych spacerów. Zgłosiliśmy też nasze Kino „Impresja” do ogólnopolskiej akcji #wspieramykinapolskie. Na fan page Kina „Impresja” systematycznie umieszczane są informacje o przebiegu i zasięgu akcji.  Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału i zakupu biletu do kina z odroczonym terminem realizacji. Dużym zainteresowaniem cieszyła się inicjatywa #fotograficznycomeback z mnóstwem zdjęć i wspomnień oraz cotygodniowe, niedzielne wyzwanie dla mieszkańców gminy Połaniec. Współpraca  z Narodowym Centrum Kultury i portalem Kadra Kultury pozwoliła nam na udostępnianie ciekawych wydarzeń artystycznych. Ale to nie wszystko. CKiSz koordynuje też akcję szycia maseczek ochronnych potrzebnych w związku z epidemią koronawirusa. Nasi pracownicy również je szyją, a sale przekształciły się w prawdziwe zakłady krawieckie.
ckisz

A co do tej pory w przestrzeni kulturalnej? Kto jeszcze nie spróbował może skorzystać w każdej chwili. Poniżej wybrane, nasze, dotychczasowe propozycje:

Nie ma nic gorszego w działalności kulturalnej od przychodzenia do pustych murów. Ta głucha cisza jest okropna. Nigdy bardziej nie tęskniliśmy za Wami,  za hałasującymi dzieciakami, za tą standardową gonitwą na którą czasem trochę narzekamy. Ale musimy to jakoś przetrwać. Cieszymy się, że cały czas zaglądacie na nasz FB i Instagram,  gdzie podrzucamy Wam pomysły i propozycje na spędzenie czasu. Zaglądajcie tez na naszą nową stronę www.centrum.polaniec.pl Zostańcie z nami 😊


Zdjęcie archiwalne;)

Warsztaty bachaty i salsy z Łukaszem Midurą

Świętokrzyskie czeka na ciebie - kampania informacyjno-edukacyjna

Dni Kultury Połanieckiej 2019

Pieczony Ziemniak 2019

Widowisko - 80 rocznica wybuchu II wojny światowej

700-lecie istnienia wsi Rudniki

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na używanie plików cookie.