DNI POŁAŃCA 2016 ..... było artystycznie, muzycznie, historycznie

Szeroki wachlarz atrakcji, moc doznań i zabawa na najwyższym poziomie – zestawem tak dobranych słów określić można obchody 222 rocznicy ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego. Dni Połańca 2016 to jedna z największych imprez plenerowych w regionie, która od lat przyciąga tysiące ludzi do naszego miasta. A jak było w tym roku ....

Tradycyjnie Dni Połańca poprzedziły imprezy towarzyszące:


 

 

W sportowym duchu rozegrane zostały Turnieje Bowlingowe dla Mieszkańców o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec w kategorii kobiet i mężczyzn. Wśród zwycięzców w kategorii kobiet znalazły się: Ewa Wanatko (I), Barbara Kozioł (II), Milena Paruszewska (III), a w kategorii mężczyzn: Bolesław Kukułka (I), Jerzy Misiak (II), Kamil Zachara (III). Drugiego maja odbyły się Zawody Wędkarskie, a szóstego Bieg Kościuszkowski z udziałem uczniów Szkół Podstawowych z Połańca, Zrębina i Ruszczy, uczniów ze Szkoły Podstawowej w Borowej, Gawłuszowicach i uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. W biegu wzięła również udział młodzież z gimnazjów i z Zespołu Szkół w Połańcu. Podczas sobotniego popołudnia 14 maja fani piłki nożnej kibicowali drużynom Old boy's, walczącym o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec. Sportowe atrakcje wśród imprez towarzyszących zakończył kościuszkowski mini rajd rowerowy.

Towarzystwo Kościuszkowskie z Połańca wraz z oddziałem Legii polsko-włoskiej z Nysy zorganizowało dla przedszkolaków na Kopcu Kościuszki nietypowe lekcje historii. W Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej w Połańcu obyły się również multimedialne lekcje „Śladami dziejów Połańca”, bitwa na rynku - gdzie kosynierzy i legioniści rywalizowali w konkurencji „nocnego ataku na wroga” oraz Zjazd Środowisk Kościuszkowskich. Dodatkowo podczas Dni Połańca Centrum Kultury i Sztuki zapraszało do obejrzenia swoich pomieszczeń i galerii w ramach Europejskich Dni Otwartych.

11 maja odbył się w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu wernisaż malarstwa Norberta Palmera. Artysta zajmujący się na co dzień malarstwem sztalugowym, rysunkiem i rzeźbą zaprezentował wspaniałe abstrakcje, powstałe na bazie własnych doświadczeń, przeżyć i marzeń. Obrazy; pełne energii i ciepła wzbudziły w odbiorcach całą gamę pozytywnych odczuć i emocji. Obecność znamienitych malarzy ze świętokrzyskiego podniosła rangę tego wydarzenia dodając artystycznego splendoru. Wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji zobaczyć znakomitej wystawy tego artysty zapraszamy do Centrum Kultury i Sztuki. Zachęcamy również do obejrzenia wystawy pięknych Ikon autorstwa Justyny Reguły.

Pierwszy dzień 14.05 obchodów Dni Połańca 2016 upłynął pod znakiem barwnej imprezy na muszli koncertowej w Połańcu. Od wczesnych godzin Połaniec tętnił muzyką podczas prób tegorocznych wykonawców. Do udziału w imprezie zachęcało widoczne z daleka wesołe miasteczko, kolorowe stoiska z rękodziełem artystycznym i produktami spożywczymi wytwarzanymi naturalnymi metodami na VI Majowym Jarmarku Połanieckim, oraz zabytkowe auta i terenowe samochody do jazdy off road Grupa 4x4 Powiat Staszów. Wśród oglądających i kupujących nie zabrakło dorosłych i dzieci.

Pomimo pochmurnego nieba i przelotnych opadów deszczu nie zawiodła publiczność dopingując i nagradzając brawami młodych zapaśników z sekcji Klubu Czarni Połaniec, karateków z połanieckiej sekcji karate oraz młodszych i starszych artystów z Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. Pomimo deszczu i trudnych warunków podczas pokazów; zarówno zapaśnicy jak i karatecy stanęli na wysokości zadania i poradzili sobie jak na profesjonalnych sportowców przystało. Podczas dwu godzinnej części artystycznej fantastycznie zaprezentowali się finaliści drugiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces" oraz zespoły wokalne Wajpak Kwartet i Sidus i taneczne Digress I i Digress II.

Na najmłodszych w "pirackiej kajucie na bezludnej wyspie" czekało malowanie twarzy, włosów, tatuaże oraz balonowe zoo i kolorowe przypinki. Na scenie Kapitan Greg jak przystało na rasowego pirata "szkolił" młodych adeptów trudnej sztuki pirackiej wymyślając coraz trudniejsze konkurencje. Deszcz nie straszny był "młodym wilkom morskim", dzieciaki z uśmiechem na twarzy tańczyły wśród Piratów i chętnie uczestniczyły w licznych konkursach. Pokazy baniek mydlanych w rozmiarze XXXL zakończyły pirackie zabawy. Niestety pogoda przeszkodziła w rozegraniu Turnieju Gier Wielkoformatowych.

Nie obyło się bez niespodzianek. Dzieci i młodzież z Internetowego Radia "Teraz Połaniec dzieciom, młodzieży, dorosłym" przygotowały specjalnie z okazji Dni Połańca wyjątkowy radiowy reportaż "Połaniec moja gmina, moje miasto". Wszyscy mogli usłyszeć co sądzą o Połańcu jego mieszkańcy, były ciepłe słowa i interesujące komentarze.

Tuż przed godziną 19.00 Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Jacek Tarnowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Lolo oraz Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki Joanna Juszczyńska wręczyli puchary i pamiątkowe dyplomy zwycięzcom Turniejów Bowlingowych dla Mieszkańców Miasta i Gminy Połaniec w kategorii kobiety i mężczyźni oraz turnieju Old Boys.

O godz. 19.00 wkroczył na scenę z rockowo - folkową energią ZESPÓŁ GARASH. Publiczność bardzo ciepło przyjęła uczestników Must Be The Music. A drzemiąca w zespole ogromna siła i energia zachęciła wszystkich do wspólnego śpiewania i zabawy.

Prawdziwą eksplozję rocka Połaniec przeżył gdy na scenę muszli koncertowej wkroczyła gwiazda wieczoru - ZESPOŁ IRA. Od 30 lat zespół niezmiennie z rockową energią podbija polski rynek muzyczny, zyskując kolejne rzesze coraz młodszych fanów. Tego wieczoru zespół świetnym koncertem i oryginalnym wokalem Artura Gadowskiego podbił serca naszej publiczności.

Delikatnym odprężeniem po dużej dawce rockowej muzyki było magiczne widowisko "Tańczące Fontanny". Najróżniejsze fontanny rozpryskiwały się w kolorowych światłach tworząc bajeczne obrazy. Zsynchronizowana z pokazem muzyka dopełniała całości.

Organizatorzy nie pozwolili by muzyczna energia odpłynęła zbyt szybko serwując kolejną dawkę, tym razem góralsko - disco polowych wibracji. Zespół KORDIAN, bo o nich mowa z góralskim przytupem rozruszał licznie zgromadzoną publiczność. Wszyscy bez względu na wiek śpiewali wspólnie z zespołem znane kawałki. Niesamowita energia towarzyszyła do samego końca imprezy...

 

Kościuszkowska historia w pigułce została podana kolejnego dnia obchodów 222 rocznicy ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego.

Niedzielne obchody Dni Połańca rozpoczęły się uroczystą Sesją Rady Miejskiej w Centrum Kultury i Sztuki gdzie głos zabrali włodarze miasta i zacni zaproszeni goście. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej przedstawili prezentację historyczną o Połańcu. Po sesji uczestnicy, mieszkańcy miasta, dzieci, młodzież, kosynierzy prowadzeni przez Orkiestrę Dęta z CKiSz przeszli pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie delegacje władz miasta, powiatu, firm, przedsiębiorstw, instytucji, placówek oświatowych, sołtysów i służb mundurowych uroczyście złożyli wiązanki kwiatów.


O godz. 13.00 na Kopcu Kościuszki odbyła się uroczysta Msza Święta. Podsumowaniem uroczystości na Kopcu Kościuszki była Inscenizacja Kościuszkowska w wykonaniu młodzieży z Publicznego Gimnazjum i Towarzystwa Kościuszkowskiego, która nie tylko uświetniła rocznicowe święto, ale i wzmocniła historyczny charakter imprezy.

Historycznym akcentem rozpoczęły się na Placu Uniwersału Połanieckiego kolejne działania w ramach obchodów Dni Połańca 2016. Młodzież z grupy teatralnej "Kameleon" z Centrum Kultury i Sztuki zaprezentowała wiersz o Połańcu, nawiązując tym samym do bogatej kościuszkowskiej historii. Wspaniałe występy i prezentacje taneczne w wykonaniu połanieckich przedszkolaków rozbawiły zgromadzoną publiczność, która nagrodziła małych wykonawców gromkimi brawami. Jak prawdziwi tancerze zatańczyły "Koniczynki", "Pszczółki", "Smarfy", "Słoneczka" i "Kotki". Słowa uznania za pełen profesjonalizm należą się zarówno przedszkolakom jak i opiekunom wszystkich grup. Tego dnia również nie zabrakło występów najmłodszych wokalistek z Centrum kultury i Sztuki w Połańcu. Duże brawa za występ zebrały finalistki drugiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces" oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Połańcu Joanna Sobierajska i Grzegorz Ambroży za wspaniale odegrane sceny z Zemsty Aleksandra Fredry. Wokalnie zaprezentowała się Joanna Sobierajska z WTZ, grupa artystów - amatorów z prężnie rozwijającego się Środowiskowego Domu Samopomocy i pani Barbara Kalina.

Na zakończenie drugiego dnia obchodów Dni Połańca 2016 organizatorzy przygotowali teatralną niespodziankę. Spektakl pantomimiczny "MARUCZELLA" w wykonaniu aktorów Teatru Nikoli z Krakowa rozbawił zarówno dorosłych jak i dzieci. Aktorzy zapraszali do wspólnej zabawy osoby z publiczności. Wszyscy bardzo chętnie, bez najmniejszych oporów wcielali się w wyznaczone role. Udział publiczności w pantomimie z pewnością pozostanie na długo w ich pamięci. Przezabawne małżeńskie intrygi i codzienne sytuacje ubarwione grą aktorską na najwyższym poziomie zebrały zasłużone długie, gromkie brawa.


Organizatorzy składają gorące podziękowania dla wszystkich instytucji i firm wspierających, mediów, placówek oświatowych oraz wszystkich zaangażowanych w przygotowanie uroczystych obchodów 222 rocznicy ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich sponsorów Dni Połańca 2016:

Miasta i Gminy Połaniec, Huty Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka spółka z o.o., Enrem Połaniec sp. z o.o., Sieć Handlowa Delikatesy Centrum, Elpoż spółka z o.o., Premix spółka z o.o., Polprzem spółka z o.o., Zakładowi Instalacji Elektrycznych Wiesław Kopeć, Sieci Handlowej Delikatesy "Centrum", Hurt - Detal Artykuły Chemiczne i Przemysłowe Alicja Adaś, ENGIE Energia Polska S. A., Bank spółdzielczy Połaniec i Automatyka Połaniec s.c.

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na używanie plików cookie.