Od ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego minęło 224. lata, ale dzięki kolejnym pokoleniom mieszkańców Miasta i Gminy Połaniec historia kościuszkowska nadal pozostaje żywa, kultywowana corocznymi obchodami święta miasta. Ponad tydzień najróżniejszych atrakcji, mnóstwo historycznych akcentów i zabawa na najwyższym poziomie – to tylko skrót Dni Połańca 2018.
Okiem Facebook-owych redaktorów każdy mógł śledzić na bieżąco co ciekawego dzieje się w różnych zakątkach Połańca i nie tylko. A działo się wiele...
Obchody Dni Połańca 2018 rozpoczęło 4 maja Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. W piątkowe popołudnie na Placu Uniwersału Połanieckiego zaśpiewał i zagrał z przytupem Paweł Gołecki z zespołem. Górale stworzyli podczas koncertu niesamowicie sympatyczną atmosferę. Szybko zdobyli serca publiczności, która z nieukrywaną przyjemnością śpiewała wspólnie z kapelą znane, biesiadne kawałki.
W Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej w Połańcu do 15 maja czynna była wystawa poświęcona Tadeuszowi Kościuszce – obrońcy niepodległości. Do końca miesiąca można zobaczyć prezentację pod hasłem: „Zasłużeni połańczanie - Patroni naszych ulic”, przedstawiającą sylwetki znanych osób, które miały wpływ na historię Połańca, a ich nazwiska upamiętnione zostały w nazwach ulic.
Manewry Wojsk Napoleońskich i Kościuszkowskich, pokaz musztry wojskowej pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki i na muszli koncertowej, obóz historyczny z namiotem Napoleona to część atrakcji przygotowanych przez Towarzystwo Kościuszkowskie.
Salwą wojskową rozpoczął się na boisku przy Szkole Podstawowej w Połańcu Bieg Kościuszkowski i Marsz Nordic Walking zorganizowany przez Runing Połaniec. Sympatyczna atmosfera i wzorowa, sportowa rywalizacja towarzyszyła wszystkim uczestnikom od startu aż do mety.
Tego dnia nad Zalewem „Zrębin” w Połańcu odbyły się otwarte spławikowo - gruntowe zawody wędkarskie,które już na stałe wpisały się do kalendarza imprez towarzyszących obchodom Dni Połańca.
W XXVI Uczniowskim Biegu Kościuszkowskim wzięło udział łącznie 300 młodych zawodników z połanieckich szkół i z zaprzyjaźnionych gmin zza Wisły – Borowej i Gawłuszowic. Jak co roku wystartowali również uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Połańcu.
„Śladami Kościuszki” ruszył z Zespołu Placówek Oświatowych w Ruszczy III Rajd Rowerowy. Trasa nie była trudna, a na mecie u stóp Kopca Kościuszki na rowerzystów czekał odpoczynek i ognisko z kiełbaskami.
Kolejnych sportowych emocji dostarczył II Rodzinny Bieg Przedszkolaków „Biegiem dróżką za Kościuszką”. Do Kopca Kościuszki pobiegli rodzice, dziadkowie i dzieci. Nie zabrakło również kosynierów, którzy przygotowali dla najmłodszych sportowców szereg zabaw kosynierskich. Były to nietypowe lekcje historii w plenerze. Całe wydarzenie miało dodatkowy, szczytny cel …. pomoc choremu nauczycielowi panu Darkowi.
Odbyły się również Dni Otwarte Środowiskowego Domu Samopomocy pod hasłem "Tylko w Połańcu". Każdy mógł przyjść, obejrzeć pracownie i zapoznać się z zasadami funkcjonowania placówki. Z tej okazji podopieczni ŚDS wraz z młodzieżą ze szkolnego wolontariatu przygotowali występ artystyczny.
W Szkole Podstawowej w Połańcu trwał cykl działań poświęconych sylwetce patrona szkoły Tadeuszowi Kościuszce. Szereg działań przybliżył uczniom bogatą historię regionu i uwrażliwił na tradycję przekazywaną przez kolejne pokolenia.
Sportowym akcentem, który zakończył cykl imprez towarzyszących obchodom Dni Połańca 2018 był Turniej Piłki Nożnej Old boys o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec rozegrany na stadionie miejskim w Połańcu. Był to wyjątkowy mecz; rozegrany z okazji 70 lecia działalności Klubu „Czarni Połaniec”.