Jedną z imprez towarzyszących Dniom Połańca był Zjazd Środowisk Kościuszkowskich, który odbył się 11 maja w sali kawiarnianej CKiSz. W imprezie wzięły udział delegacje stowarzyszeń kościuszkowskich z Krakowa, Racławic i Szczekocin oraz przedstawiciele władz, placówek oświatowych, kulturalnych i stowarzyszeń z terenu gminy Połaniec.

Po przywitaniu gości przez prezesa Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu Radosława Matusiewicza, rozpoczęła się część artystyczna Zjazdu. Wiersz " Połaniec i jego czasy", piosenka " Pobudka kosynierów", " Ballada o Połańcu" we wspaniałym wykonaniu połanieckich uczniów i przedszkolaków, nawiązały do tradycji kościuszkowskich i naszego miasta. Dodatkową atrakcją był energiczny "Krakowiak" jaki zaprezentowały maluszki.


Na uroczystości nie zabrakło burmistrz Połańca Jacka Tarnowskiego, który w imieniu władz serdecznie przywitał przybyłych gości zapraszając na odbywające się obchody Dni Połańca. Kolejno głos zabrali: Prezes Fundacji Kościuszkowskiej w Krakowie Tomasz Otrębski przybliżając obecnym mało znany motyw z życia Tadeusza Kościuszki, a mianowicie szczęśliwe ocalenie po zatonięciu statku w okolicach Martyniki.




Od Eugeniusza Skoczenia, prezesa Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu otrzymało zaproszenie na imprezy organizowane w Racławicach 26 maja, w tym rekonstrukcję bitwy z Moskalami. Szczekociny za pośrednictwem prezesa Czesława Orlińskiego również przekazały zaproszenie na uroczystości jubileuszowe 20-lecia działalności Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki, które odbędą się 3 czerwca. Część oficjalną zakończył spontaniczny „Polonez” w wykonaniu uczestników Zjazdu.


Dodajmy jeszcze że od czwartku (10 maja) w Punkcie Informacji Turystycznej na połanieckim rynku można oglądać wystawę „Unia Kościuszkowska”, prezentującą działalność stowarzyszeń kościuszkowskich z całej Polski oraz osoby z nimi związane.

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na używanie plików cookie.