DOŻYNKI GMINNE W RUSZCZY KĘPIE

“Oddajmy hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywają chleb dla kraju....” dożynki to niezwykle ważne święto, które przypomina wszystkim, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na nasze stoły polski chleb.

Tegoroczne święto plonów odbyło się w sołectwie Ruszcza Kępa. Mała miejscowość niezwykle ciepło przyjęła gości i wszystkich uczestników imprezy. Uroczysta, dziękczynna msza święta celebrowana na placu dożynkowym była podziękowaniem dla wszystkich rolników za ich mozolną, ciężką pracę.


Zgodnie ze zwyczajem, z rąk Starostów dożynek: Bogusławy Motyl i Stanisława Kowynia Gospodarz dożynek - Jacek Tarnowski otrzymał pięknie wypieczony bochen chleba. Przyjmując pachnący słońcem chleb wyraził nadzieję, iż na połanieckiej ziemi go nie zabraknie, a otwierając dożynki złożył gorące podziękowania wszystkim rolnikom za plony i kolejny rok ciężkiej pracy odmierzany zmieniającymi się porami roku. Słowa powitania i podziękowania skierowała do wszystkich zgromadzonych sołtys sołectwa Ruszcza Kępa Jadwiga Kowynia podkreślając, że dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla rolnika, to święto plonów, radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. Głos zabrali również zaproszeni goście: Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek, Starosta Powiatu Staszowskiego Andrzej Kruzel, Przewodniczący Rady Gminy Borowa Mieczysław Wiącek, którzy wyrazili słowa uznania dla pracy połanieckich rolników, życząc im wytrwałości w pokonywaniu codziennych trudności, a dziś udanej zabawy. Podczas dożynek swoją obecnością zaszczycili parlamentarzyści województwa świętokrzyskiego, władze samorządowe - powiatowe i gminne, przedstawiciele ościennych gmin, przedstawiciele lokalnych instytucji, kierownicy, dyrektorzy, pracownicy jednostek organizacyjnych, pracownicy gminy, przedsiębiorcy, sołtysi, rady sołeckie, przedstawiciele służb mundurowych i mieszkańcy miasta i gminy Połaniec.

Po części oficjalnej przyszedł czas na występ znanej w Polsce Kapeli „Marciny” z Marcinowa. Stare przyśpiewki i żartobliwe teksty mówione przez lidera a zarazem założyciela kapeli Mariana Kowalskiego spodobały się każdemu. Występ był tylko zapowiedzią, przedsmakiem kolejnych artystycznych niespodzianek.

W przerwie pomiędzy występami odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, upleciony zgodnie z regulaminem i zachowaniem tradycji. Piękne, misternie uplecione wieńce, mieniąc się najróżniejszymi kolorami kwiatów, złotym zbożem, kiściami jarzębiny, ozdobami z warzyw i owoców z połanieckich sołectw oceniało jury w składzie: Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Lolo, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Kwiatkowski i Bogusława Mas. Wybór co podkreślił przewodniczący jury był bardzo trudny. Zwycięzcom tegorocznego konkursu został wieniec upleciony przez sołectwo Tursko Małe/Tursko Małe Kolonia.

Wręczenia dyplomów, wyróżnień dla pozostałych sołectw dokonał: Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek, Starosta Powiatu Staszowskiego Andrzej Kruzel, Burmistrz Miasta i Gminy Jacek Tarnowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Lolo, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Kwiatkowski, Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki Joanna Juszczyńska.

 
 

Po gratulacjach i życzeniach przyszedł czas na zabawę w cygańskim rytmie. Wokalistki i tancerki z Centrum Kultury i Sztuki artystycznie zawładnęły nie tylko sceną ale i podłogą do tańca. W rytm piosenek wirowały spódnice i czerwone kwiaty we włosach. Pomimo chłodu i przelotnego deszczu za sprawą uśmiechniętych, połanieckich artystek zrobiło się niezwykle gorąco. Nic dziwnego, że prezentacja w cygańskiej stylizacji zebrała zasłużone brawa.

Wieczorem gospodarze tegorocznych dożynek zaprosili na równie dynamiczny koncert zespołu DROSSEL. Znane wszystkim kawałki zachęciły do tańca, a wokalista zespołu do wspólnego śpiewania. Bisom nie było końca, a wspaniała zabawa i taniec z parasolami na długo pozostaną w pamięci uczestników. Nie zważając na pogodę wszyscy bawili się do późnych godzin nocnych z zespołem RELAX.

Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich osób, firm wspierających i sponsorów: Miasto i Gmina Połaniec, Zakład Remontowo Budowlany Jarosław Mazur, Zakład Remontowo Budowlany Mieczysław Dudek, Budomex s.j Kazimierz Górniak za pomoc w przygotowaniu Dożynek Gminnych.