ENERGETYCZNE .... DNI POŁAŃCA 2015

Rekordowa liczba uczestników w pełen słońca i muzyki dzień .... tak w skrócie można opisać sobotnią część Dni Połańca 2015. Kościuszkowska historia w pigułce została podana kolejnego dnia obchodów 221 rocznicy ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego. Dwa majowe dni wypełnione po brzegi atrakcjami dla dzieci i dorosłych przyciągnęły do Połańca tłumy zwolenników dobrej zabawy, muzyki, kultury i tradycji historycznych.

Tradycyjnie już Dni Połańca poprzedziły imprezy towarzyszące: W sportowym duchu rozegrane zostały Turnieje Bowlingowe dla Mieszkańców o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec w kategorii kobiet i mężczyzn, oraz Bieg Kościuszkowski z udziałem uczniów Szkół Podstawowych z Połańca, Zrębina i Ruszczy, uczniów ze Szkoły Podstawowej w Borowej, Sadkowej Górze i podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej. Po raz pierwszy w biegu wzięła udział młodzież z gimnazjów i z Zespołu Szkół w Połańcu. Bliskie spotkanie z historią kościuszkowską miało miejsce podczas sobotniego Zjazdu Środowisk Kościuszkowskich. Tego samego dnia fani piłki nożnej kibicowali drużynom Old boy's, które walczyły o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec. Dodatkowo podczas Dni Połańca Centrum Kultury i Sztuki zapraszało do obejrzenia swoich pomieszczeń i galerii w ramach Europejskich Dni Otwartych.

 


W sobotę od wczesnych godzin popołudniowych muszla koncertowa tętniła muzyką podczas prób tegorocznych wykonawców. Odgłosy przejeżdżających ulicami Połańca motocykli z połanieckiego Klubu RAIN RIDERS oraz starych zabytkowych samochodów wyciągnęły z domu fanów motoryzacji. Z daleka kusiły kolorowe kiermasze, wesołe miasteczko i namioty gastronomii. Wzrok przyciągały stoiska V Majowego Jarmarku Połanieckiego pełne wspaniałego rękodzieła artystycznego, biżuterii i produktów spożywczych wytwarzanych naturalnymi metodami. Wśród oglądających i kupujących nie zabrakło dorosłych i dzieci.

Od godziny 17.00 impreza ruszyła pełną parą..... Kocioł czarownicy, magiczne cylindry, bananowy młotek, wąż chemiczny to tylko nieliczne z doświadczeń fizyczno - chemicznych, w których wzięli udział "nasi młodzi chemicy". Raz za razem coś wybuchało, dymiło i wylatywało w powietrze, a wszystko pod czujnym okiem Szalonych Naukowców, którzy w niecodzienny sposób zdradzali tajniki eksperymentów z ciepłym azotem, suchym lodem i helem. Najmłodsi uczestnicy imprezy z radosnym uśmiechem bez ograniczeń bawili się w Kąciku Malucha. Najróżniejsze gry, zabawy i konkursy przygotowały i prowadziły panie z Publicznego Przedszkola w Połańcu. Dodatkowo animatorzy z Centrum Kultury i Sztuki w wymyślny sposób ozdobiali włosy i twarzyczki najmłodszych oraz wyczarowywali najróżniejsze balonowe zwierzaki. Kącik Malucha gwarantował kolorowy zawrót głowy...


Przez godzinę scena należała do trzech zespołów wokalnych z Centrum Kultury i Sztuki. Dziewczyny z grupy Radius I, II i Sidus swoją pozytywną energią i ciekawym aranżem znanych piosenek przyciągnęły pod scenę dzieci, młodzież i dorosłych. Zasłużonymi brawami publiczność pożegnała wszystkie wokalistki.


Tuż przed godziną 19.00 Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Jacek Tarnowski w towarzystwie Przewodniczącego Rady Miejskiej Stanisława Lolo oraz Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki Joanny Juszczyńskiej wręczył puchary i pamiątkowe dyplomy zwycięzcom Turniejów Bowlingowych dla Mieszkańców Miasta i Gminy Połaniec w kategorii kobiety i mężczyźni. Puchar za zajęcie pierwszego miejsca otrzymali: Barbara Kozioł i Norbart Kazimierski. Drugie miejsce na podium zajęli Ewa Wanatko oraz Jerzy Misiak. Zaszczytne, trzecie miejsce przypadło Jadwidze Kondej i Kamilowi Zachara.


Kilka minut później z góralską energią wkroczył na scenę zespół INOROS i z głośników popłynęła wybuchowa mieszanka folkowo/rockowa. Połaniec bardzo ciepło przyjął finalistów drugiej edycji Must be the music. A drzemiąca w zespole ogromna siła zachęciła wszystkich do wspólnego śpiewania. Tej muzycznej sile ulegli młodzi wokaliści z Centrum Kultury i Sztuki, którzy wykonali wspólnie z INOROS piosenkę na bis - "Ciebie tylko chcę".... było czadowo i energetycznie.


Wszyscy, bez względu na wiek z entuzjazmem przywitali ulubionego wokalistę Kamila Bednarka. Podczas 1,5 godzinnego koncertu Kamil przekazywał niesamowitą wręcz energię. Każdy kolejny utwór śpiewał z równie niewyobrażalną lekkością, czerpiąc radość z muzyki, z możliwości wspólnego śpiewania i bliskiego kontaktu z publicznością. Moc rytmów reggae, ogromne emocje, pełen profesjonalizm i swoboda - słowa te w pełni oddają klimat koncertu. Charyzmatyczny wulkan energii do ostatniego dźwięku. Dodatkowym bonusem koncertu był występ Kamila z innym wokalistą Staffem. Na zakończenie koncertu zespół Sidus oraz wspaniała publiczność zaśpiewała Kamilowi urodzinowe 100 lat!, a młodzi prezenterzy Radia Teraz Połaniec wręczyli swojemu ulubieńcowi pamiątkowy portret, by na zawsze zapamiętał Połaniec.


Tuż po koncercie niebo nad Połańcem rozbłysło tysiącem kolorowych iskier, tworząc barwne pejzaże. Wszystko to za sprawą widowiska pirotechnicznego w wykonaniu wielokrotnych mistrzów międzynarodowego festiwalu fajerwerków.

Organizatorzy nie pozwolili by muzyczne emocje opadły na długo, serwując tym razem energię w rytmie disco. Zespół DIADEM, bo o nich mowa tanecznie rozruszał licznie zgromadzoną publiczność. Wszyscy bez względu na wiek śpiewali wspólnie z zespołem znane kawałki. Niesamowita energia towarzyszyła do samego końca imprezy...


Niedzielne obchody Dni Połańca rozpoczęły się o godz. 9.00 rano uroczystą Sesją Rady Miejskiej w Centrum Kultury i Sztuki gdzie głos zabrali włodarze miasta i zacni zaproszeni goście. Po sesji uczestnicy, mieszkańcy miasta, dzieci, młodzież, kosynierzy prowadzeni przez Młodzieżową Orkiestrę Dęta z CKiSz przeszli pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie delegacje władz miasta, powiatu, firm, przedsiębiorstw, instytucji, placówek oświatowych, sołtysów i służb mundurowych uroczyście złożyli wiązanki kwiatów.



O godz. 12.00 na Kopcu Kościuszki odbyła się uroczysta Msza Święta celebrowana przez J.E. Ks. Biskup Krzysztofa Nitkiewicza. Podsumowaniem uroczystości na Kopcu Kościuszki była Kościuszkowska Inscenizacja Bitewna, która nie tylko uświetniła rocznicowe święto, ale i wzmocniła historyczny charakter imprezy.


Popołudniowe atrakcje zostały przeniesione do Centrum Kultury i Sztuki. Jednak niekorzystna aura nie popsuła dobrej zabawy i sala widowiskowa pękała w szwach. Na scenie zaprezentowały swoje umiejętności taneczne dzieci z Publicznego Przedszkola w Połańcu. Tuż po nich zagrały dwa połanieckie zespoły: Malibu i Dass. Znane, skoczne disco polowe kawałki zachęciły do wejścia na scenę maluchy, które bez cienia skrepowania świetnie bawiły się podczas obu koncertów. Na zakończenie obchodów drugiego dnia majowego święta zatańczyła w formie burleski najstarsza grupa taneczna Digress I z Centrum Kultury i Sztuki.


Organizatorzy składają gorące podziękowania dla wszystkich instytucji i firm wspierających, mediów, placówek oświatowych oraz wszystkich zaangażowanych w przygotowanie uroczystych obchodów 221 rocznicy ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich sponsorów Dni Połańca 2015: Miasta i Gminy Połaniec, Huty Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka w Grzybowie, Elpobud sp. z o.o., Grupie Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki "Siarkopol" Grzybów, Zakładowi Instalacji Elektrycznych Wiesław Kopeć, Sieci Handlowej Delikatesy "Centrum", Hurt - Detal Artykuły Chemiczne i Przemysłowe Alicja Adaś, ZPHU "Dekopl" Wojciech Zdziebko.

Zdjęcia w fotogalerii:.....................